Elundidoonorlusega seoses levib palju müüte ja eelarvamusi. Mis need on? Vaatame ja arutame neid. 

Kui arstid teada saavad, et ma olen tahteavalduse täitnud, siis nad ei ravi mind enam

Tegemist on ühe levinuima müüdiga. Arsti ülimaks kohustuseks on tema patsiendi heaolu ning ühtegi inimest ei jäeta põhjuseta ravita. Ajusurma kahtluse korral järgitakse rangelt protokolli ja lõpliku diagnoosi allkirjastavad vähemalt kaks arsti. Lisaks ei tohi surma tuvastada arst, kes on seotud elundite või kudede eemaldamisega sellelt surnud isikult või kellel on kohustusi võimalike retsipientide eest hoolitsemisel. Enne ajusurma diagnoosimist organidoonorluse teema üles ei kerki ning informatsioon inimese tahteavalduse täitmise kohta pole nähtav. Pärast ajusurma kinnitust esitab raviarst avalduse, et saada teada, kas patsient oli oma eluajal tahteavalduse täitnud ja tegutseb saadud vastuse järgi edasi. 

Elundidoonori lähedased peavad loobuma avatud kirstuga matusest

Avatud kirstuga matus on võimalik ka elundidoonoritel. Doonorisse suhtutakse austusega, organite ja kudede eemaldamist viiakse läbi ettevaatlikult ning surnukeha ei moonutata. Samuti ei põhjusta kosmeetilist defekti silma sarvkestade eemaldamine.

Ajusurm ei ole veel lõpp 

Ajusurmas inimest pole enam võimalik päästa. Meditsiiniliselt tähendab ajusurm seisundit, mille korral inimese peaaju on lakanud funktsioneerimast. Ajusurm on taaspöördumatu ja see on võrdne inimese surmaga. Inimese keha funktsioone on kunstlikult võimalik alal hoida ainult intensiivravi osakonnas, kus elundite hapnikuga varustatus tagatakse hingamisaparaadi abil ning südametegevust ja vereringet toetatakse ravimitega. Ometi ei ole see ka kõige oskuslikuma intensiivravi korral eriti kaua võimalik - varem või hiljem süda seiskub. Ajusurma diagnoosimine on rangelt reguleeritud ning kaasaegse meditsiini võimalused välistavad valediagnoosi. 

Mu religioon ei luba elundidoonorlust 

Elundite siirdamist pooldavad kõik maailma suuremad usundid, vaid sintoism ja mustlased ei ole selle poolt.

Ma olen veel liiga noor tahteavalduse täitmiseks

Me ei tea kunagi, mis homme juhtuda võib. Elundidoonorluse teema kerkib lähedaste jaoks üles tihti väga ootamatult ning on parem, kui teemat on varem arutatud. Kunagi ei saa liiga valmis olla. 

Ma olen liiga vana, et tahteavaldust täita 

Meditsiini arenguga tõuseb ka doonorite vanus. Kindlasti ei pea enda sobivust ise diagnoosima, sest vajalikul hetkel on olemas vastavad spetsialistid, kes otsustavad, mis koed või organid on siirdamiseks sobilikud.

Kui olen tahteavalduse täitnud, siis otsus on lõplik ja midagi enam muuta ei saa 

Allkirjastatud tahteavaldust saab alati muuta portaalis www.digilugu.ee, kuid alati tuleb oma otsusest teavitada ka lähedasi.

Kas sul on hirme seoses elundidoonorlusega, millest me ei rääkinud? Kirjuta meile ja me uurima arstide käest kohe välja, mis toimub.
Saada
Aitäh! Uurime välja ja vastame esimesel võimalusel :)
Back to Top